Jak wybrać tonik oczyszczający dla Twojej skóry? Sekret skutecznej tonizacji

Niedokładne usuwanie pozostałości po kosmetykach do makijażu oraz nieużywanie kremów z odpowiednim SPF do codziennej pielęgnacji to podstawowe błędy, które popełnia niemal każda z nas. Jeśli dołączysz do tego stosowanie toniku oczyszczającego, jako kosmetyku do demakijażu twarzy, kondycja Twojej skóry może znacznie się pogorszyć. Do czego więc służy tonik i jak wybrać odpowiedni dla swojej cery?

Skóra, która nie jest dokładnie oczyszczona z wszelkich toksyn i nieczystości nagromadzonych w jej strukturze, stanowi doskonałe podłoże dla drobnoustrojów, które mogą być źródłem powstawania niedoskonałości i wyprysków. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim musisz zapamiętać, że tonik oczyszczający pomoże Ci wyrównać pH Twojej skóry, ale nie jest kosmetykiem do demakijażu!


pH skóry – co to takiego?

pH jest miarą, która pozwala określić stopień kwasowości skóry. Prawidłowe, fizjologiczne pH waha się pomiędzy 4,5, a 6, a cera, która posiada je na takim poziomie może cieszyć się dobrą kondycją i wysoką ochroną przed bakteriami. Określenie pH skóry umożliwia specjalistyczne badanie pehametrem, któremu można poddać się w gabinecie kosmetycznym. Jeśli poziom pH obniża się, jakość skóry znacznie się pogarsza i może następować nadmierna produkcja sebum. Jeśli natomiast jego poziom staje się zbyt wysoki – cera jest mniej bezpieczna, traci naturalne zdolności ochronne i na jej powierzchni mogą pojawiać się niedoskonałości i wypryski.


Zadbaj o odpowiednie pH! Jak pielęgnować twarz?

Podstawowym zabiegiem pielęgnującym skórę twarzy jest oczywiście tonizacja. Codzienna pielęgnacja preparatem dobranym do potrzeb Twojej skóry skutecznie przywraca jej fizjologiczną równowagę. Większość dostępnych na rynku kosmetyków posiada pH na poziomie 5 – 5,5, jednak zdarzają się i takie, których odczyn wynosi dokładnie 4. Takie toniki są odpowiednie dla cery, która wykazuje tendencję do nadmiernego przetłuszczania. Posiadają właściwości bakteriostatyczne i keratolityczne, dzięki czemu głęboko oczyszczają gruczoły łojowe oraz ułatwiają skórze odzyskanie kwaśnego odczynu. To najlepszy sposób, by przywrócić cerze stan równowagi oraz ochronić ją przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów.


Toniki – rodzaje i zastosowanie

Preparaty do oczyszczania i tonizowania twarzy można podzielić na 2 główne rodzaje:

  • Toniki z zawartością alkoholu o delikatnym działaniu ściągającym, przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry tłustej.
  • Toniki bezalkoholowe odpowiednie w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej.

Oczyszczający tonik alkoholowy to preparat, który poza alkoholem, powinien zawierać także czynne składniki o właściwościach matujących, by skutecznie zwężać pory oraz zapewniać cerze ładny i świeży wygląd. Taki tonik to np. NORMADERM Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji, który dokładnie oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń, zmniejsza widoczność niedoskonałości oraz pomaga jej odzyskać odpowiednie pH. Tonik bezalkoholowy przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej powinien być wzbogacony kompozycją składników łagodzących, a jego formuła nie powinna zawierać substancji złuszczających lub takich, które mogą powodować podrażnienia. Codzienna pielęgnacja skóry takim preparatem pomaga jej odzyskać odpowiednie pH, a także ułatwia działanie innym kosmetykom – np. kremom nawilżającym i regenerującym, które głębiej wnikają w jej strukturę.


Kosmetyki, które szkodzą skórze twarzy

Codzienna tonizacja cery to jednak za mało, aby Twoja skóra cieszyła się doskonałą kondycją. Niezwykle ważny jest również dobór innych kosmetyków oraz unikanie tych, które szkodzą cerze i mogą zaburzać równowagę pH. Do nich właśnie należy choćby standardowe mydło, którego pH wynosi 10, co oznacza, że jego odczyn jest silnie zasadowy. Mycie twarzy przy użyciu takiego preparatu może sprawić, że pH skóry wzrośnie nawet o 3 jednostki, a efekt ten będzie trwały nawet przez 90 minut. Wydawałoby się, że to niewiele, ale kilkukrotne stosowanie takiego mydła w ciągu dnia może sukcesywnie niszczyć naturalną barierę ochronną naskórka.
Jest to szczególnie ważne w przypadku osób ze skórą tłustą, które nawet kilkukrotnie w ciągu dnia myją twarz przy użyciu takich preparatów, by pozbyć się nadmiaru sebum i efektu błyszczenia. W praktyce naruszają jedynie strukturę naskórka i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry. Równie dużym błędem jest stosowanie płynów do higieny intymnej o delikatnej formule. Taki płyny działają łagodniej niż zwykłe żele, ale jednocześnie mogą także obniżać naturalne pH i w efekcie prowadzić do zwiększenia wrażliwości i skłonności do występowania podrażnień.